chov hovädieho dobytka kontakt ustajnenie koní úvod


chov hovädieho dobytka

 • Vznik:
  Plemeno Hereford bolo vyšľachtené v strednom Anglicku v Herefordshire z pôvodného mohutného hovädzieho dobytka. V roku 1864 bola založená prvá anglická plemenná kniha Herefordu. Import na Severoamerický kontinent viedol, v roku 1881,  k založeniu Americkej a neskôr Kanadskej asociácie plemien. 
  Plemeno Hereford patrí, v rámci svetového mäsového hovädzieho dobytka, k jednému z najstarších na svete.  Vyskytuje sa skoro vo všetkých klimatických oblastiach. V rámci celosvetové populácie herefordského mäsového hovädzieho dobytka existuje množstvo biotypov líšiacich sa telesným rámcom, živou hmotnosťou a tým i kapacitou a intenzitou rastu .

  Charakteristika:
  Je stredného telesného rámca, plemenný štandard udáva nasledujúce telesné rozmery a živú hmotnosť:
  pre dospelé plemenice 134-139 cm v kohútiku pri živej hmotnosti 540-580 kg,
  pre dospelé býky 147 - 150 cm s živou hmotnosťou 900 - 1050 kg.
  Herefordský dobytok sa chová vo dvoch základných formách, a to bezrohý a rohatý. Sfarbený je tmavo červeno, okrem hlavy, spodnej časti krku, hrudi, brucha a chvostu, ktoré sú biele. Bieli je spravidla aj pruh od týlneho hrboľu až ku kohútiku a spodnej časti končatín. Svetlejšie odtiene sa tolerujú. Hlava je krátka, úmerne široká a ušľachtilá, krk kratší, dobre osvalený, hrudník hlboký a široký, chrbát a bedrá pevné, stredne dlhé a široké a dobe osvalené, zadok kvadratický, dostatočne dlhý. Končatiny široko rozostavené a silné.


  Hereford je otužilý, odolný a prispôsobivý k rôznym prírodným podmienkam, kľudného temperamentu. Vyznačuje sa dobrou plodnosťou, bezproblémovými pôrodmi v dôsledku nízkej pôrodnej hmotnosti teliat. Priemerná pôrodná hmotnosť u jalovičiek je 32,2 kg a u býčkov 35,2 kg. Teľatá sú veľmi životaschopné, s dobrými prírastkami. Plemenice sa vyznačujú výbornými materskými vlastnosťami.


  Využitie:
  Plemeno je vhodné pre čistokrvné chovy, no i pre úžitkové kríženie s kombinovanými a mliečnymi plemenami s cieľom dosiahnuť u potomstva lepšie osvalenie, zvýšiť jatočnú výťažnosť a využiť ľahšiu pôrodnosť. Vzhľadom k uvedeným vlastnostiam je vhodným plemenom i do drsných klimatických podmienok  vo vyšších nadmorských polohách. Vzhľadom k nižšej rastovej schopnosti oproti mäsovým  plemenám veľkého telesného rámca je vhodné ukončenie výkrmu v nižších porážkových hmotnostiach, inak zvieratá nadmerne tučnejú. V extenzivních chovoch je vhodnejší strední telesný rámec a do intenzivních podmienok výživy typ veľkého telesného rámce.